Naš profesor milijunaš

2022-11-30

Kvizaš, enigmat, šahist, planinar.. Tko je Hrvoje Vlahov?

Profesor ekonomske i ugostiteljske skupine predmeta naše škole Hrvoje Vlahov, osebujna je ličnost, stoga smo ga zamolili za kratki razgovor. 

Dugogodišnji ste kvizaš. Na kojim ste kvizovima bili natjecatelj? Koji Vam je bio najizazovniji i zbog čega?

Sudjelovao sam na mnogim tv kvizovima i to od svoje osamnaeste godine. Neki od tih kvizova su: Brojke i slova, 1 protiv 100, Kolo sreće, Najslabija karika, Potjera (3 puta), Tko želi biti milijunaš (2 puta)... Svaki je na svoj način bio izazovan, ali budući da volim izazov svake vrste natjecanja, zapravo sam uživao u nastupima. Najzanimljiviji s financijske strane je bio Milijunaš. Sudjelovao sam na mnogim tv kvizovima i to od svoje osamnaeste godine. Neki od tih kvizova su: Brojke i slova, 1 protiv 100, Kolo sreće, Najslabija karika, Potjera (3 puta), Tko želi biti milijunaš (2 puta)... Svaki je na svoj način bio izazovan, ali budući da volim izazov svake vrste natjecanja, zapravo sam uživao u nastupima. Najzanimljiviji s financijske strane je bio Milijunaš.

Kakav je osjećaj ući u studio, biti svjestan da se pale kamere, da će Vas gledati jako puno ljudi?

Osjećaj ulaska u studio i samog snimanja kviza svakako je vrlo nabijen adrenalinom. Svatko se treba pokušati opustiti na neki način i probati, što je to više moguće, zaboraviti na kamere i na činjenicu da će emisija biti prikazana na televiziji. Natjecatelj mora biti svjestan da svatko od nas puno više toga ne zna, nego što zna. I da je već sam nastup uspjeh. Ne smijemo dozvoliti strahu od pogreške ili neuspjeha da nas spriječi u pokušaju ostvarenja čega. 

Kako stojite s tremom pred nastup? Kako se pripremate, mentalno i psihološki?

Tremu pred nastup ima svatko, samo ne u jednakoj količini. Mislim da se osobno prilično dobro nosim s tremom i to većinom na način da u tu svrhu koristim humor i šalu. Često se i psihički pripremam za nastup u kvizu, najviše tako da vizualiziram razgovor s voditeljem, razmišljam o čemu bih mogao razgovarati s njim i kakva pitanja o sebi mogu očekivati s njegove strane. Kao i u bilo kojoj sferi života, priprema je od izuzetne važnosti. Tu ubrajam ne samo ovaj dio psihološke i mentalne pripreme, nego i pripreme u samom znanju. Iako je za kvizove najvažnije cjeloživotno učenje i iskustvo, sigurno nije naodmet povećati si šanse "ponavljanjem gradiva" u tih zadnjih 1-2 mjeseca nakon što vas obavijeste da ćete nastupiti. A učenje i ponavljanje gradiva može se, recimo, sastojati od pregledavanja TV-kalendara ili starijih emisija kvizova na Youtubeu. Nije loše malo prelistati atlas, ponoviti glavne gradove država Južne Amerike ili Azije, pa čak i pogledati neki film ili seriju. Nikad ne znate kakvo vas pitanje može pogoditi. Mene su u prvom nastupu u Milijunašu pogodila dva pitanja koja sam "naučio" u zadnjih dva tjedna prije snimanja emisije.

Milijunaš prvi put, i Milijunaš drugi put - koji nastup je bio zahtjevniji i zbog čega?

Prvi Milijunaš mi je svakako ostao u ljepšem sjećanju jer je osvojeni iznos bio višestruko veći, a moj osnovni razlog nastupanja na kvizovima, osim mog snažnog natjecateljskog duha, jest i taj da pokušam što bolje unovčiti svoje ulaganje u znanje. Manje mi je važno što će tko misliti o mom nastupu i hoću li ispasti ovakav ili onakav. Znate kako kažu: Psi laju, a karavane prolaze. Kad govorimo o zahtjevnosti, svakako mi je drugi nastup bio zahtjevniji jer su mi pitanja (kao i drugima u novije vrijeme) bila osjetno teža nego u prvom nastupu prije 20 godina. To je i normalno jer se zadnjih godina jako razvila kvizaška scena u Hrvatskoj i sve je više ljudi koji vole i igraju kvizove. Ja sam ponosan što sam u okvirima svojih mogućnostima bio dio tog hrvatskog kvizaškog booma, pa sam tako i prva osoba koja je primila Povelju Hrvatskog kviz saveza za poseban doprinos u razvoju kviza u Hrvatskoj. 

Koje predispozicije bi trebao imati potencijalni natjecatelj za nastup u Potjeri ili Milijunašu? Je li sve pada na znanje ili morate imati i mrvu sreće?

Predispozicije za navedene kvizove nisu strogo određene, ali po meni su najvažnije sljedeće osobine: natjecateljski duh, želja za učenjem novoga i za novim doživljajima, komunikativnost, vedrina, snalažljivost i hrabrost. Nikako nije stvar samo u znanju. Sreća igra ogromnu ulogu u tome hoćete li pobijediti ili ćete čekati novu priliku. Ali, znamo da sreća prati hrabre. Zato bih preporučio svima koji imaju navedene predispozicije, ili barem dio njih, da pokušaju. Ako ništa drugo, doživjet ćete nešto novo, upoznati nove ljude, ali i naučiti bolje se nositi s tremom i javnim nastupom, a to će vam kasnije u životu biti od velike koristi. 


Lucija Černušak, 2.d

Riješite kviz kojeg je za PUT sastavio profesor Hrvoje Vlahov


Ukoliko ste propustili.. pogledajte našeg profesora na djelu