Wiipanje pod odmorom??
Iako veliki broj učenika i dalje puši duhanske (obične) cigarete (i opet, iako to ne bi smjeli), u zadnje vrijeme sve je više dima pod odmorima a sve manje čikova. Posebice je pohvalno ovo što ima sve manje čikova. Dakle, naši učenici prate trendove i pribjegavaju alternativnim metodama pušenja odnosno konzumiraju elektronskih cigareta.
E-cigarete novi izum koji je u kratkom vremenu postao vrlo popularan. E-cigareta je baterijski uređaj koji emitira pare koje je moguće udisati. Mogu biti različitog oblika i dizajna, a procjenjuje se da je danas na tržištu prisutno više od 500 različitih proizvoda i oko 8000 različitih aroma.
Za razliku od tradicionalne, e-cigareta umjesto duhana koristi e-tekućinu. Zagrijavanjem grijača proizvodi se para te se prilikom udisanja simulira osjećaj sličan pušenju cigarete.
Prilikom usporedbe tradicionalnih i e-cigareta važno je naglasiti da oba načina pušenja mogu izazvati ovisnost.
E-cigareta funkcionira tako da raspršivač stvara paru iz tekućine. Glavni sastojci otopine e-cigareta su:
- propilen glikol,
- biljni glicerin,
- arome
- te u nekim slučajevima i nikotin.
Kao i kod običnih cigareta, na količine isporučenog nikotina i drugih sastojaka utječe i ponašanje samih korisnika, odnosno dužina i dubina inhalacije te učestalost njenog ponavljanja. Udahnuti dim iz elektronske cigarete sličan je stvarnom, ali tijekom konzumacije ove vrste cigareta tijelo ne prima katran i plinova uzrokovanih procesom gorenja obične cigarete.
Osim toga, električna cigareta, upravo zbog toga što nema spaljivanja ne utječe štetno na okoliš koliko utječe duhanska (i lako ju možete gurnuti u džep kad naiđe profesor ili roditelji).
No, da li je e-cigareta doista tako bezopasna?
Popularnost vape uređaja posljednjih godina naglo je porasla, a posebno među tinejdžerima i mladima i svatko od njih misli da u organizam ne unosi štetne sastojke. No u praksi to nije tako.
HZJZ navodi da se uporabom e-cigarete stvara aerosol koji, uz nikotin, najčešće uključuje: glikole, aldehide, hlapljive organske spojeve (VOC), policikličke aromatske ugljikovodike (PAH), specifične duhanske nitrozamine (TSNA), glioksal, metilglioksal, diacetil, acetol, metale, silikatne čestice i druge elemente.
Još uvijek ne postoje dugoročna znanstvena istraživanja o učinku e-cigareta na srce, pluća i reproduktivni sustav jer su e-cigarete relativno nove na tržištu ali činjenica je da stvaraju ovisnost.
Više o e-cigaretama možete saznati ovdje.
Lara Katušić, 3.h